Nagyanyáink számára az egészséges étkezés alapvető része volt a leves, amely nemcsak tápláló, de betegség esetén is csodákra képes. Ez magyarázza azt is, hogy hazánkban a mai napig a mindennapi étkezés alapvető részét képezik a különböző levesek, amely akár egy teljes értékű étkezést is kitesz. Különösen akkor, ha az tele van zöldségekkel, de egyéb tápláló hozzávalókat is tartalmaz, amitől úgy igazán jól lakik az ember.
Ezek közé tartozik a hagyományos frankfurti leves, amely egyszerű és finom étel, főleg annak, aki szereti a virslit és a kelkáposztát. Neve is az egyik hozzávalójáról lett elnevezve, vagyis a frankfurti virsliről. Máskülönben a leves elnevezése sokak számára megtévesztő, azonban egy cseh levesről beszélünk. Népszerűségének másik titka a gyors elkészítésében rejlik, amely megkönnyíti azok életét, akiknek nincs idejük sok időt a konyhában tölteni, mégis valami tápláló fogásra vágynak.
Receptje egy nagyon gazdag, tápláló ételt eredményez, amely önmagában is kitesz egy bőséges ebédet vagy vacsorát, mivel tele van zöldséggel. Ha mégis választani akarunk melléje valamit, semmiképp sem érdemes egy nehéz második fogás, elég egy könnyed édesség, mint az aranygombóc vagy túrós galuska.
A leves elkészítéséhez a következő hozzávalókra lesz szükség:
- 1 evőkanál sertészsír;
- 1 pár frankfurti virsli;
- 1 fej vöröshagyma;
- 1 gerezd fokhagyma;
- 3 db krumpli;
- ½ db kelkáposzta;
- 1 evőkanál sertészsír;
- 1 pár frankfurti virsli;
- só és bors ízlés szerint;
- 1 evőkanál pirospaprika;
- 1,5 liter víz;
Valamint a habaráshoz 1 evőkanál lisztre és 100 g tejfölre.
A frankfurti leves elkészítési módja 4 egyszerű lépésben
Sokan sokféleképpen készítik, de íme egy alaprecept, amit a kezdők is el tudnak készíteni:
- A zsírt serpenyőbe tesszük, felhevítjük, majd rátesszük a hagymát és paprikát, legvégén pedig a kockára vágott krumplit.
- Felöntjük vízzel, majd hozzáadjuk a fokhagymát, felcsíkozott káposztát, ízesítjük a levest sóval és borssal, majd lefedve további fél órát főzzük.
- Ha minden zöldség megpuhult mehet hozzá a felkarikázott virsli, amivel 5-10 perc alatt összeérnek az ízek.
- Végül habarást készítünk a hagyományos módon, a lisztet elkeverjük a tejföllel, adunk hozzá kevés levest. Ezt visszaöntjük a levesbe, és kész is a finom fogás.
Kellemes főzést és jó étvágyat kívánunk hozzá!